Nawiedzony Dom na Wzgórzu – o książce, filmach i nadchodzącym serialu

nawiedzony-dom-na-wzgorzu

Doktor John Montague jest filozofem i antropologiem, a z zamiłowania badaczem zjawisk nadprzyrodzonych. W celu przeprowadzenia eksperymentu wynajmuje wiejską rezydencję, znaną z tego, że w niej straszy. Zamierza napisać pracę na temat przyczyn oraz skutków paranormalnych incydentów w posiadłości. Zaprasza grupę osób, które miały wcześniej jakikolwiek kontakt z tego typu zjawiskami. Liczy na to, że ich obecność wpłynie na nadprzyrodzoną aktywność w domu, a sami uczestnicy badań będą w stanie zauważyć więcej. Na jego listy odpowiada kilka osób, ale finalnie zjawiają się dwie kobiety – Eleanor oraz Theodora. W Domu na Wzgórzu znajdzie się również krewny właścicielki posiadłości, Luke. W powieści Shirley Jackson można przeczytać o trwającym około tygodnia eksperymencie oraz jego następstwach.

Nawiedzony Dom na Wzgórzu to powieść grozy  uważana za jedną z najlepszych literackich historii o duchach. Jego fabuła pozostawia pewną dowolność w interpretacji, wynikającą z konfliktu psychologii głównej bohaterki a tego co można uznać za nadprzyrodzone. Przedstawiona w książce historia wciąga już od pierwszych stron. Największe wrażenie zrobiły na mnie liczne, bardzo sugestywne porównania autorki, dzięki którym nie można oprzeć się wrażeniu, że Dom na Wzgórzu żyje, jest odrębnym bytem z krwi i kości oraz kolejnym, niepisanym bohaterem. Mimo braku wartkiej akcji powieść trzyma w napięciu aż do końca, a potem można żałować, że była tak krótka.

Książka została wydana w lutym tego roku, prawdopodobnie z powodu zbliżającego się serialu. Jestem zadowolona z tego powodu, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam okazji jej przeczytać, poprzednie wydania były dla mnie niedostępne. Dobrze, że książka jest nie tylko ładna, ale ma też dużą czcionkę.
nawiedzony-dom-na-wzgorzu
Richard Johnson, Russ Tamblyn, Claire Bloom, Julie Harris  – Nawiedzony (1963)

Po lekturze inaczej patrzę na film, ten z 1963 roku. Teraz widzę, że jest bliską ekranizacją książki, chociaż samą powieść uważam za bardzo „niefilmową”. To co sprawdza się na papierze, nie zawsze jest dobre na ekranie. W filmie cytowane są całe fragmenty z książki, czy to w formie narracji czy wypowiedzi bohaterów. Nawiedzony, chociaż nieidentyczny, dla mnie jest zbyt podobny do literackiego pierwowzoru. I chodzi mi o zachowanie całych fragmentów rozmów czy rozciągniętych sytuacji, długich relacji między bohaterami, które w filmie są niepotrzebne.
nawiedzony-dom-na-wzgorzu
Catherine Zeta-Jones, Liam Neeson, Lili Taylor, Owen Wilson w Nawiedzonym (1999)

W Nawiedzonym z 1999 wspólne z książką jest tylko miejsce akcji i część postaci. Reszta to kreatywna wariacja na temat powieści. Film został ubarwiony, żeby spodobać się ówczesnym widzom. Jest mniej sugestywnie, a bardziej dosłownie. Na ekranie można zobaczyć trochę duchów i udziwniony dom, przypominający połączenie zamku Draculi z namiotem cyrkowym. Zakończenie nie pozostawia wątpliwości.
nawiedzony-dom-na-wzgorzu
Timothy Hutton  – Uczciwy Przekręt

Jeśli chodzi o serial to na razie wiadomo, że w dziesięciu odcinkach zostanie przedstawiona historia odbiegająca od książkowego pierwowzoru. Co jest oczywiste, jednak powieść jest zbyt krótka i za mało się w niej dzieje. Podobnie wypowiadał się  jeden z jego twórców, Mike Flanagan (Oculus, Gra Geralda, Ouija: Narodziny Zła).  W filmie wystąpią: Timothy Hutton (Abecadło Mordercy, American Crime), Carla Gugino (Gra Geralda), Michiel Huisman (Wiek Adaline), Mckenna Grace (mała Tonya z I, Tonya) oraz siedmioletnia Violet McGraw (raczej epizodyczna rola w oczekującym na premierę Player One Stevena Spielberga). Można znaleźć niepotwierdzone informacje, że aktorzy mają zagrać rodzinę Crainów. To tłumaczyłoby wybór dziewczynek do serialu jako sióstr. Na tę chwilę w obsadzie, wśród znanych z książki postaci można znaleźć odtwórców ról pani i pana Dudley (Annabeth Gish, Robert Longstreet). W związku z tym myślę, że akcja jest podzielona na teraźniejszość oraz przeszłość. Możliwe, że to co było kiedyś – historia Crainów, będzie dominującym wątkiem, wskazuje na to dobór aktorów. Ciekawe czy twórcy zachowają wydźwięk powieści, czy jednak pójdą w drugą stronę, by przestraszyć widza. Jak będzie wyglądał serial – tego dowiemy się w tym roku.

Źródło zdj. 2-4 imdb.com

3 komentarze