Ostatnio obejrzane kryminały

kryminaly-horror-express-blog

Morderstwo w Orient Expressie (2017) – kolejna ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści Agathy Christie. Film nie był zły, ale zabrakło mu atmosfery z książki i dobrej postaci detektywa. Zawiodłam się na Poirot, w którego wcielił się reżyser filmu – Kenneth Branagh. Pomijając nieudaną charakteryzację, siwe włosy bohatera, itp., aktor po prostu nie pasował do tej roli. Od samego początku drażnił nieudolny francuski akcent detektywa, jego przesadnie podkreślone zmanierowanie, nieomylność i nieuprzejmość. Reszta bohaterów zginęła gdzieś w jego tle, a szkoda, bo w Morderstwie… grali tak znani aktorzy jak Johnny Depp czy Michelle Pfeiffer.
kryminaly-horror-express-blog

Maigret Sets a Trap (2016); Maigret in Montmarte (2017) – filmy produkcji brytyjskiej na podstawie kryminałów Georges’a  Simeona. Jules Maigret jest głównym inspektorem paryskiej policji. Prowadzi sprawy kryminalne dotyczące morderstw. Odtwórca roli głównej to Rowan Atkinson. Jego postać jest spokojna, sumienna, niby niepozorna, ale inteligentna i błyskotliwa. Bohater Rowana jest bardzo poważny, mimo to nie brakuje mu uroku oraz nutki specyficznego humoru. Akcja obejrzanych przeze mnie filmów rozgrywa się w Paryżu (natomiast zdjęcia powstały w Budapeszcie), mimo to, czuć w nich duszny angielski klimat, typowy dla klasycznych kryminałów. Polecam filmy z tej serii, zostały mi jeszcze dwa do obejrzenia.

kryminaly-horror-express-blog


Morderstwo w Hotelu Hilton (2017) –  kryminał polityczny, film Tarika Saleha. Akcja ma miejsce w Egipcie zaraz przed falą protestów z 2011 roku. Główny bohater – Noredin (w tej roli Fares Fares) – jest inspektorem kairskiej policji. W hotelu zostaje zamordowana piosenkarka, a on ma zająć się tą sprawą. Morderstwo jest tu jednak tylko tłem. Nie zbudowano typowej zagadki. Podróżujemy razem z Noredinem, by poznać okrutną rzeczywistość. Przyglądamy się panującym nastrojom politycznym, obserwujemy życie społeczeństwa, wszechobecną korupcję oraz układy. Film przenosi widza w zupełnie inny obcy świat.  Jest intrygująco i okrutnie. Nie ma typowych bohaterów, są tylko zwykli ludzie, egoistyczni, nie raz pozbawieni skrupułów, próbujący przeżyć w swojej rzeczywistości. Warto obejrzeć.

kryminaly-horror-express-blog

Włamywaczka (1987) – komedia kryminalna (bardziej kryminał z elementami komedii). W roli tytułowej włamywaczki Whoopie Goldberg. Jej bohaterka – Bernice, jest właścicielką księgarni (lub antykwariatu), a po godzinach dorabia kradnąc. Pech sprawia, że podczas jednego włamu właściciel wraca wcześniej. Bernie ukrywa się w szafie, skąd po pewnym czasie słyszy, że ktoś zabił mężczyznę. Oczywiście staje się podejrzana o morderstwo i ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Zaczyna prowadzić własne śledztwo, by ustalić kto zabił i uwolnić się od oskarżeń. Film lekki, przyjemny, z zagadką i śmiesznymi momentami.

Źródło zdj. imdb.com

Brak komentarzy