Wind River

wind-river-thriller-horror-express

Taylor Sheridan jest znany przede wszystkim jako autor scenariuszy Sicario oraz Hell or High Water. W 2017 roku miała miejsce premiera jego nowego filmu Wind River. Tym razem Sheridan był odpowiedzialny nie tylko za scenariusz, ale i reżyserię.
Wind River to nazwa rezerwatu Indian położonego w stanie Wyoming, a także pasma górskiego, które częściowo znajduje się w jego granicach. Na terenie tym zamieszkują dwa niezależne, posiadające oddzielną administrację plemiona.

Fabuła filmu jest bardzo prosta. Historia zaczyna się od znalezienia ciała młodej Indianki. Dziewczyna została zgwałcona oraz zabita. Lokalna policja, jak zawsze w wypadku morderstwa, kontaktuje się z FBI. Na terenie rezerwatu pojawia się ich agentka (w tej roli Elizabeth Olsen), która  głównie z pomocą myśliwego (Jeremy Renner), próbuje ustalić kto zabił. 

Zbrodnia nie należy do szczególnie zagadkowych, ale z założenia nie taką miała być. Widz bardzo szybko zostaje zapoznany ze sprawcami i ich motywem. W filmie ważniejsze niż fabuła jest otoczenie oraz jego wpływ na życie człowieka. Część bohaterów to ludzie przeżywający osobisty dramat - stratę najbliższej osoby lub brak perspektyw na przyszłość. Filmowe Wind River to miejsce na końcu świata, małe piekło na ziemi. Potrafi pozbawić nadziei, sprzyja najgorszym emocjom i zachowaniom. Jeden z bohaterów mówi, że "szczęście tu nie mieszka". 

wind-river-thriller-horror-express


W miejscu, które rządzi się własnymi prawami najważniejsze jest, by przetrwać. Agentka Jane Banner nie zdaje sobie z tego sprawy. To właśnie jej postać wprowadza równie nieświadomego widza na teren rezerwatu. Jane jest jak dziecko we mgle, do tego nie może liczyć na wsparcie ze strony FBI. Nie dałaby rady bez pomocy lokalnych władz i łowcy zwierząt. Rezerwat jest bardzo nieprzyjaznym  miejscem dla obcych. Po pierwsze ciężkie warunki pogodowe, duży teren oraz specyficzni ludzie. Mimo swojej nieporadności, agentka stara się zachowywać profesjonalnie. Na jej twarzy, podobnie jak u współpracujących z nią ludzi, nie widać zbędnych uczuć.

Bohaterom Wind River brak przesadnej i sztucznej emocjonalności. Zachowują się bardzo naturalnie. Każdy z nich stara się po prostu wypełnić swoje obowiązki. Agentka jest w pracy, a myśliwy spełnia obietnicę daną przyjacielowi. 

Dla niektórych, z pewnością dla Amerykanów czy Kanadyjczyków, ten film był jednym z ważniejszych w tym roku. Wind River jako dramat społeczny porusza bardzo istotną kwestię rezerwatów, podejścia władz do ich mieszkańców. Na początku lub na końcu pada informacja, że Indianki są jedyną grupą, dla której nie są prowadzone statystyki zaginięć. Film zwrócił uwagę szerszej publiczności na ten problem. 

Żródło zdj. zekefilm.org

Brak komentarzy