Trzy filmy z pociągiem w tle

blog-horrory-horror-express


Czy kiedykolwiek czekałeś na stacji kolejowej w nocy, a potem siedziałeś sam w przedziale pociągu  i czułeś lekki strach? Po drodze wsiadali pojedynczy nieprzyjemnie wyglądający ludzie przez co bałeś się jeszcze bardziej? Jeżeli tak to rozumiesz czemu pociąg może być straszny i pasuje do tematyki bloga, który zamierzam poświęcić głównie filmom grozy, a czasami również książkom, które akurat mam ochotę przeczytać . Znajdziesz tu przede wszystkim moje propozycje na „piątkowy wieczór”,  recenzje starszych oraz nowszych horrorów, thrillerów czy kryminałów. 
Mój pierwszy post dotyczy trzech całkiem niezłych filmów, których akcja rozgrywa się w pociągu lub między innymi w nim. Pierwszy z nich to horror z zeszłego roku, kolejny to thriller sprzed kilku lat, a ostatni jest klasycznym kryminałem.
blog-horrory-horror-express
Zombie Express/Train to Busan (2016)
Film produkcji południowokoreańskiej. Pasażerowie pociągu Seul-Busan muszą zmierzyć się niespodziewaną epidemią zombie. Próbują przetrwać na wszelki możliwy sposób, solidaryzując się lub działając osobno. Apokalipsa nadciąga, a jej posłańcy nie oszczędzają nikogo. Manager wielkiej korporacji, grupa nastolatków, dziewczynka czy kobieta w ciąży, żadna z tych osób nie jest uprzywilejowana w oczach śmierci. Na kim lub na czym zależy ci najbardziej, co jest dla ciebie największą wartością, czy pamiętasz o niej również w życiu codziennym? Film jest cichą refleksją na temat więzi międzyludzkich w 21 wieku. Jest też świetnym horrorem z zombie w klimacie World War Z i dynamiczną akcją, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

blog-horrory-horror-express

Wspólnicy z przypadku/Night Train (2009)
Śnieżna zimowa noc, garstka ludzi podróżuje pociągiem. W jednym z przedziałów umiera mężczyzna pozostawiając po sobie szkatułkę z cenną zawartością, którą postanawiają ukraść jadący z  nim pasażerowie i konduktor. Kolejnym etapem jest pozbycie się ciała. Następnie sprawy się komplikują, wspólnicy przestają współpracować, a ilość trupów w pociągu rośnie.
Jest to film na pograniczu kilku gatunków. Wyczuwalny jest klimat starych kryminałów tzn. powolna  akcja i zabójcza zagadka, momentami dreszczyk współczesnych thrillerów, ale co ciekawe są w nim również elementy sci-fi. Night Train na pewno nie spodoba się każdemu i nie każdy go zrozumie. Fani oczywistych rozwiązań, jednoznacznych zakończeń czy bardzo logicznych zachowań bohaterów nie powinni go oglądać wcale, żeby nie psuć sobie humoru. Całej reszcie polecam.

blog-horrory-horror-express

Morderstwo w Orient Expressie (1974)
To adaptacja powieści kryminalnej Agathy Christie pod tym samym tytułem. Detektyw Hercules Poirot podejmuje się rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa w pociągu z Calais do Stambułu. W filmie zagrały m.in. takie sławy jak Ingrid Bergman, która została nagrodzona Oscarem za rolę książkowej Grety, Albert Finney czy Sean Connery.
Pod koniec listopada tego roku na ekrany polskich kin wchodzi kolejna ekranizacja tej powieści. Wśród obsady aktorskiej znajdą się takie sławy jak Willem Dafoe, Penelope Cruz i Johnny Depp.
W rolę detektywa Poirot wcieli się Kenneth Branagh, który jest też reżyser tego filmu. Premiera nowego Morderstwa w Orient Expressie jest świetną okazją do przypomnienia sobie wersji z 1974 roku lub ponownego przeczytania książki. 

Żródło zdj. Fdb.pl

Brak komentarzy